İşsizlikte iyileşme beklenmiyor

İşsizlikte iyileşme beklenmiyor

Türkiye'de tüketiciler, hanelerinde maddi durumda biraz düzelme ihtimali görse de, önümüzde ki dönemde ekonomik durum ve işsizlikte iyileşme beklenmiyor.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) ve Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 0,3 arttı.

BEKLENTİ AZALDI

Buna göre, Haziran ayında 98.7 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi yüzde 0.3 azalarak, Temmuz ayında 98.4 oldu. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki aya göre azaldığını gösterdi. Buna bağlı olarak, gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısı beklentisi endeksi de yüzde 0.2 azalarak, Temmuz ayında 81.1 değerine düştü. Bu azalış da, işsiz sayısında artış bekleyenlerdeki artıştan kaynaklandı.

TASARRUF ETME OLASIĞI DÜŞÜK DÜZEYDE

Gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali endeksi bir önceki aya göre yüzde 4.3 arttı. Ancak yine de, genel tasarruf etme olasılığına ilişkin beklentiler çok düşük düzeylerde kaldı. Buna göre, Haziran ayında 24 olan endeks, Temmuz ayında yalnızca 25 değerine yükseldi. Bu veri, halkın tasarruf etme olasılığının hala oldukça düşük düzeylerde olduğunu gösteriyor


Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.